به نام خدا                    طرح درس   عربی             پايه سوم راهنمايی         منطقه بناب     تاريخ:

درس 8  اَلرَّخاءُ و الشِّدَّةُ      مدت تدريس.....دقيقه            تعداد دانش آموزان ...نفر  

                                   نام دبير:     میر کبیر مو سوی

 

اهداف كلی‌ درس :   آشنايی‌ فراگيران با جمله فعليه واركان آن ، توانايی‌روان خوانی‌وحل تمارين درس،                                                                                                                                       ،                        علاقه به خواندن داستان های‌قرانی‌

اهداف رفتاری : در فرايند آموزشی‌ اين درس دانش آموز می‌تواند:

الف) دانستنی ها: 1-اركان جمله فعليه را نام ببرد.                              2- با حضرت ايوب (ع) آشناشود.

                     3-مراحل زندگی حضرت ايوب را شرح دهد.              4- اعراب فاعل را بيان كند .

                    4- ياد بگيرد كه انسان در تمامی مراحل زندگی خودبايد خدا را شكر كند.

   ب) مهارت ها : 1- از روی نوار آموزشی جملات درس را درست تلفظ كند .

                    2- فعل وفاعل را در جمله ها ی درس مشخص كند.

                    3- تمرين هاي درس را حل كند .

                    4- قصه زندگی ايوب (ع) را برای سايرين بيان كند.

                    5- جملات اسميه رابه فعليه تبديل كند.

ج) نگرش :    1-  به خواندن داستان های قرآنی از خود علاقه نشان دهد.

                  2-  در انجام فعاليت گروهی از خود علاقه نشان دهد .

                  3-  نسبت به انجام تكاليف احساس مسئوليت كند.

                  4-  نگرش اورا نسبت به اين كه انسان در مراحل سختی‌وآسايش زندگی ،خدارا شكر كند تقويت كند.

روش های تدريس: گروهی ،قصه گويی‌، پرسش وپاسخ و...

رسانه های آموزشی :  كتاب درسی ، تخته كلاس،‌ضبط ونوار آموزشی،و... 

فعاليت های مقدماتی : سلام واحوال پرسی ،حضور وغياب  ،دقت در وضع جسمانی وروانی دانش آموزان،‌‌‌‌          بررسی تكاليف

ارزشيابی تشخيصی:  در جمله «سعيدٌ ينظرُالی السماءِِ »اسم فعل وحرف رامشخص كنيد ،نوع جمله را مشخص كنيد و                                       اركان آن را مشخص كنيد.

رئوس مطالب: حمد وسپاس خدا در همه شرايط زندگی ،جمله فعليه واركان آن

ايجاد انگيزه :  بيان داستان زندگی حضرت ايوب (ع) به صورت خلاصه

ارائه درس: فعاليت مقدماتی ،ارزشيابی تشخيصی ،ايجاد انگيزه ، استفاده از ضبط  ،ترجمه لغات ،ترجمه درس ،         معرفی جمله فعليه واركان آن ،ارزشيابی پايانی، ارائه تكليف

ارزشيابی پايانی‌ : در جمله زير فعل وفاعل را مشخص كنيد. ذهب علیٌ الی البيت.

ارائه تكليف L در ارائه تكليف تفاوت فردی دانش آموزان بايد مورد توجه قرار گيرد)                                                         1-  د ر درس جملات فعليه را پيدا كرده وفعل وفاعل رامشخص كنيد                                                              2- جملات اسميه درس قبل را پيدا كرده وبه جمله فعليه تبديل كنيد .

 

 و  طرح درسی دیگر :::::

 

    به نام خدا                    طرح درس   عربی             پايه سوم راهنمايی         منطقه بناب        تاريخ:

درس 8  اَلرَّخاءُ و الشِّدَّةُ      مدت تدريس.....دقيقه            تعداد دانش آموزان ...نفر   نام دبير:  میر کبیر مو سوی  

اهداف كلی‌ درس :   آشنايی‌ فراگيران با جمله فعليه واركان آن ، توانايی‌روان خوانی‌وحل تمارين درس،                                                                                                                                       ،                        علاقه به خواندن داستان های‌قرانی‌

اهداف رفتاری : در فرايند آموزشی‌ اين درس دانش آموز می‌تواند:

الف) دانستنی ها: 1-اركان جمله فعليه را نام ببرد.                              2- با حضرت ايوب (ع) آشناشود.

                     3-مراحل زندگی حضرت ايوب را شرح دهد.              4- اعراب فاعل را بيان كند .

                    4- ياد بگيرد كه انسان در تمامی مراحل زندگی خودبايد خدا را شكر كند.

                    5-

ب) مهارت ها : 1- از روی نوار آموزشی جملات درس را درست تلفظ كند .

                    2- فعل وفاعل را در جمله ها ی درس مشخص كند.

                    3- تمرين هاي درس را حل كند .

                    4- قصه زندگی ايوب (ع) را برای سايرين بيان كند.

                    5- جملات اسميه رابه فعليه تبديل كند.

ج) نگرش :    1-  به خواندن داستان های قرآنی از خود علاقه نشان دهد.

                  2-  در انجام فعاليت گروهی از خود علاقه نشان دهد .

                  3-  نسبت به انجام تكاليف احساس مسئوليت كند.

                  4-  نگرش اورا نسبت به اين كه انسان در مراحل سختی‌وآسايش زندگی ،خدارا شكر كند تقويت كند.

روش های تدريس: گروهی ،قصه گويی‌، پرسش وپاسخ و...

رسانه های آموزشی :  كتاب درسی ، تخته كلاس،‌ضبط ونوار آموزشی،ويدئوپروجكشن و... 

فعاليت های مقدماتی : سلام واحوال پرسی ،حضور وغياب  ،دقت در وضع جسمانی وروانی دانش آموزان،‌‌‌‌          بررسی تكاليف

ارزشيابی تشخيصی:  در جمله «سعيدٌ ينظرُالی السماءِِ »اسم فعل وحرف رامشخص كنيد ،نوع جمله را مشخص كنيد و                                       اركان آن را مشخص كنيد.

رئوس مطالب: حمد وسپاس خدا در همه شرايط زندگی ،جمله فعليه واركان آن

ايجاد انگيزه :  بيان داستان زندگی حضرت ايوب (ع) به صورت خلاصه

ارائه درس: فعاليت مقدماتی ،ارزشيابی تشخيصی ،ايجاد انگيزه ، استفاده از ضبط  ،ترجمه لغات ،ترجمه درس ،         معرفی جمله فعليه واركان آن ،ارزشيابی پايانی، ارائه تكليف

ارزشيابی پايانی‌ : در جمله زير فعل وفاعل را مشخص كنيد. ذهب علیٌ الی البيت.

ارائه تكليف L در ارائه تكليف تفاوت فردی دانش آموزان بايد مورد توجه قرار گيرد)                                                         1-  د ر درس جملات فعليه را پيدا كرده وفعل وفاعل رامشخص كنيد                                                              2- جملات اسميه درس قبل را پيدا كرده وبه جمله فعليه تبديل كنيد .